ADDRESS


PHONE

Konopljino olje – idealno razmerje omega-6 in omega-3 maščobnih kislin

Ko sta dve maščobni kislini, polinenasičena linolna kislina (omega-6 maščobna kislina) in trojno nenasičena alfa-linolenska kislina (omega-3 maščobna kislina) uravnoteženi  v razmerje 3:1, takrat govorimo o zdravilno praktično nezamenljivi kombinaciji maščobnih kislin.

Rastlinska olja z idealno koncentracijo maščobnih kislin, kot je konopljino olje, so prehransko veliko boljša in koristnejša, kot druga olja.

konopljino olje maščobne kisline razmerje

Poleg sledi vitaminov E, C, B1, B2, karotena in mineralov fosforja, kalcija, kalija in magnezija, je konopljino olje sestavljeno iz neverjetnih 80 odstotkov esencialnih maščobnih kislin.
Konkretno vsebnost maščobnih kislin v 100 ml olja konoplje zgleda tako:

 

  • linolne kisline (polinenasičene omega-6 maščobne kisline) 50-65g
  • alfa-linolenske (tri-nenasičene omega-3 maščobne kisline) 15-25g
  • oleinske kisline (enkrat nenasičene maščobne kisline) 10-16g
  • gama-linolenske kisline (omega-6 maščobne kisline) 2-4g
  • nasičene maščobne kisline 8-11g

Dejansko je konopljino olje najbolj uravnoteženo olje. Tudi Svetovna zdravstvena organizacija, zaradi idealne sestave, priporoča vključevanje konopljinega olje v prehrano.

Vključitev obeh omega maščobnih kislin v prehrano je bistvenega pomena, ker se v organizmu ne morejo izoblikovati samostojno. Redno uživanje konopljinega olja tako poskrbi za ravnotežje in morebitne primanjkljaje.
Omega maščobne kisline dokazano krepijo imunski sistem in so celo vključene v raziskave povezane z aidsom.

Omega-3 maščobne kisline – konopljino olje namesto rib

Približno 30 odstotkov maščobe mase možganov sestavljajo omega-3 maščobne kisline. Zato je pomembno, da našemu telesu redno priskrbimo dovolj teh esencialnih maščobnih kislin. Tradicionalno se redno vključevanje rib v prehrano priporoča za preskrbo organizma z omega-3.

Glede na vedno večjo obremenitev oceanov s toksini (npr. živo srebro), je konopljino olje sprejemljiva alternativa. Drugi “dobavitelji” rastlinske omega-3 v naš organizem so še tudi na primer laneno in orehovo olje (1).

Omega-3 maščobne kisline v konopljinem olju, kot je alfa-linolenska kislina, so vključene v celični metabolizem in sintezo beljakovin, velik vpliv pa imajo tudi na proizvodnjo hormonov in obrambnih celic v telesu. Pomagajo tudi v boju proti nalezljivim boleznim, zmanjšujejo tveganje za srčni infarkt in celo pri preprečevanju depresije in Alzheimerjeve bolezni. Njihove protivnetne lastnosti so koristne tudi pri bolnikih z revmatizmom in osteoartritisom. Omega-3 maščobne kisline delujejo v fazi rasti otrok tudi na razvoj možganov, zdravje kože in gladkost las.

Uporaba olja konoplje

Hladno stiskano olje konoplje iz ekološkega kmetovanja, je na voljo v številnih trgovinah z zdravo hrano in organskih supermarketih. Specifičen okus z zeliščnim priokusom prinaša raznolikost v zdravo kuhinjo. Idealno je za solatne prelive in dipe.
Pri pečenju s konopljinim oljem, se le ta ne sme ponovno uporabiti, saj maščobne kisline razpadejo pri temperaturah nad 165 ° C. Priporočljivo in koristno za zdravje je vsakodnevno uživanje od 2 do 4 čajne žličke konopljinega olja!

Priporočamo še: fitnes jedilnik za hujšanje