Velika kopriva je okusno zelišče in zdravilna rastlina. Uporabni so vsi deli rastline. Korenino najpogosteje pripravljamo v obliki tinkture ali pa kot kopel za zatečene noge. To pripravimo tako, da korenino narežemo in pustimo stati v dveh litrih vode čez noč. Nato mešanico segrejemo do vrenja in pustimo, da se ohladi. Ko je mešanica še topla, vanjo namočimo utrujene ali zatečene noge. Namakamo nekaj minut. Metodo lahko ponavljamo nekaj dni zapored.
Velika kopriva je obvezna rastlina vsake domače lekarne
Velika kopriva raste vso leto, razen na tleh pokritih s snegom. Nabiramo jo pozno spomladi ali jeseni, ko so njeni poganjki najbolj nežni in vsebujejo najmanj grenčin. Koprive nabiramo v čistem okolju, tam kjer ni sprehajalnih poti za hišne ljubljenčke, ne ob cestah in prav tako ne ob površinah, ki so obdelane s pesticidi ali gnojevko. Še posebej pazimo na to, na kakšnih tleh bomo nabirali. Velika kopriva namreč ljubi tla, ki so bogata z dušikom, to pa so pogosto tla, kamor se stekajo kmetijske ali celo komunalne odplake. Poiščimo torej mesta, ki so zelena in čista. Teh je dovolj, le raziskati moramo svojo okolico ali se po koprivo odpravimo v kraje, ki so bolj odmaknjeni od naselij.
Zdravilni učinki koprive, kot jih navajajo knjige o zeliščarstvu
V večini zeliščarskih knjig se nahaja tudi velika kopriva. Mnogokrat od vzdevkih kot so čudežna, mogočna, učinkovita… Največkrat omenjeni učinek velike koprive, je gotovo čiščenje krvi. Kopriva ima namreč pozitiven učinek na delovanje trebušne slinavke in jeter. S svojim delovanjem na trebušno slinavko zniža raven sladkorja v krvi. S svojim delovanjem na jetra pa pospeši presnovo škodljivih snovi in pomaga k boljšemu izločanju toksinov iz telesa. Najpogostejši pripravek iz koprive pa ostaja koprivin čaj, ki ga lahko pijemo vsak dan v obdobju enega meseca, potem pa pitje čaja prekinemo in po potrebi začnemo zopet čez nekaj tednov.