Ena izmed treh najbolj znanih in uporabnih vrst konoplje, je industrijska konoplja. Poleg njenih že znanih pozitivnih učinkov za zdravje, je konoplja izredno uporabna tudi v tekstilni, gradbeni, papirni, kozmetični industriji in še kje. V čem je njena posebnost in kako jo lahko uporabimo, in kaj vse se najde med izdelki iz industrijske konoplje, izveste v nadaljevanju.
Industrijska konoplja – v čem je posebna?
Industrijska konoplja je sorta Cannabis Sative, ki se goji za pridelavo semen in stebel, ki imajo vrsto uporabnih aplikacij. Posebnost industrijske konoplje je v tem, da njene vrste vsebujejo minimalno ali ničelno vrednost THC (psihoaktivne substance v konoplji, zaradi katere ima včasih tudi industrijska konoplja negativen prizvok). To pomeni, da industrijska konoplja nima psihoaktivnih lastnosti in tako ne povzroča omamljenosti. Ta rastlina je vsestranska, saj lahko uporabimo prav vsak njen del – korenina, stebla in vršičke.
Prednosti pridelave industrijske konoplje:
- Nima naravnih škodljivcev, je ni potrebno škropiti in v fazi rasti ji ni potrebno dodajati mineralnih gnojil.
- Konoplja je rastlina, pri kateri lahko uporabimo vse dele rastline: seme za moko, proteine in olje; iz cveta lahko naredimo čaj ali pa ga uporabimo za izdelavo ekstrakcije CBD-ja; iz stebla pridobimo vlakna, iz katerih se izdeluje platno ali vrv; prezdir (sredica stebla) lahko uporabimo kot gradbeni element.
- Je zelo odporna na škodljivce;
- Zahteva malo zalivanja;
- Ima globok koreninski sistem, ki pomaga zaščititi prst;
- Industrijska konoplja se lažje prideluje organsko kot mnoge druge vlaknate rastline;
- Ne škoduje okolju in predstavlja izjemno koristno surovino za proizvodnjo trajnostnih izdelkov.
Izdelki iz industrijske konoplje za prehrano
Vedno bolj so v prehrani priljubljeni izdelki iz industrijske konoplje, saj so učinki uživanja le-teh izjemno koristni in blagodejni za telesno počutje.
Konopljino olje
Mednje uvrščamo dobro poznano konopljino olje, ki ga pridobivamo s hladnim stiskanjem konopljinih semen. Zaradi svoje ugodne sestave in visoke vsebnosti omega 3 maščobnih kislin, so učinki konopljinega olja zelo pozitivni. Pomaga pri preprečevanju neprijetnih učinkov predmenstrualnega sindroma, na preprečevanje bolezni srca in ožilja, kot tudi na odpravljanje težav in bolečin, ki se pojavljajo zaradi rakavih obolenj, shizofrenije ali multiple skleroze. Konopljino olje je mogoče uporabljati v različne zdravstvene namene. Olje namreč med ostalim vsebuje tudi gamalinolensko kislino, ki krepi imunsko odpornost človeškega organizma. Kislina poveča tvorbo prostagladinov in tako pospešuje zdravljenje vnetnih procesov.
Konopljina semena, ki jih zmeljemo v različne produkte
Osnova vseh izdelkov iz konoplje, so konopljina semena. Z mletjem semen pridobimo beljakovinsko bogate konopljine proteine in olje. Semena konoplje pa so užitna tudi samostojno, lahko jih uživamo surova kot prigrizek ali jih enostavno vključimo v razne recepte.
Konopljini proteini vsebujejo kar 50% beljakovin in imajo visoko vsebnost prehranskih vlaknin.Vsebujejo skoraj popolno ravnotežje esencialnih aminokislin, ki jih telo samo ne more proizvesti, zato jih je potrebno vnesti s hrano.
Beljakovine v konopljinih proteinih prispevajo k povečanju in vzdrževanju mišične mase ter k ohranjanju zdravih kosti, zato jih s pridom uporabljajo športniki in rekreativci. Telesu vračajo energijo, hkrati pa poskrbijo za regeneracijo mišic.
Poleg tega imajo proteini iz konoplje tudi druge koristne učinke:
- Izboljšujejo imunski sistem,
- ohranjajo zdravje srca,
- uravnavajo raven holesterola,
- čistijo debelo črevo,
- zmanjšujejo tveganje za osteoporozo,
- blažijo vnetja.
Poleg proteinov in olja, pa je konopljine koristne učinkovine moč uživati tudi v izdelkih kot so čaj iz konoplje, konopljina moka, kapljice konoplje itd.
Izdelki iz industrijske konoplje – tekstil, embalaža, gradbeni material
Stebla konoplje se pridelujejo za predelavo v vlakna, ki se nato uporabljajo za proizvodnjo širokega spektra tekstila, od časopisnega papirja do embalaže. Konopljina vlakna so izjemno vzdržljiva in jih je moč predelati v katerokoli tkanino.
Oleseneli deli stebel se lahko uporabijo za izdelavo gradbenega materiala – konopljinega betona. Je nestrupen, lahek, vodoodporen, vzdržljiv, ognjevaren in vzdržljiv izolator, sestavljen iz koščkov sredice stebla, zmletega apnenca in vode. Ta material je fleksibilnejši od betona, kar je še posebno primerno za potresno nevarnejša področja.
Plastika iz konoplje
Industrijska konoplja se uporablja tudi za izdelavo plastike, ki je skoraj trikrat močnejša in trša kot plastika iz polipropilena. Plastika iz konoplje ni zdravju škodljiva, prav tako pa se lahko takšna plastika tudi predela. Od ene bilke industrijske konoplje se lahko izkoristi kar 80% njene teže. Zato je industrijska konoplja rastlina, ki je primerna za izdelavo trajnostnih izdelkov.
Papir iz konoplje
Do 13. stoletja je bila osnovna sestavina papirja prav konoplja, ki pa jo je kasneje zaradi enostavnejše tehnologije obdelave, nadomestil les.
Papir iz konoplje, v primerjavi s tistim iz lesa, ne porumeni in ne vsebuje nobenih kislin. Za razliko od papirja iz lesa, konoplja pri svoji obdelavi ne potrebuje težkih kemikalij, kot sta dioksin in kloroform. Konoplja zraste zelo hitro, medtem, ko drevesa potrebujejo vrsto let ali desetletij, da dosežejo primerno zrelost. Prav tako žetev konoplje ne pozvroča uničenje številnih živalskih vrst, ki jih povzroča krčenje gozdov.
Biogorivo iz konoplje
Olje industrijske konoplje je lahko tudi alternativno biogorivo. Za razliko od fosilnih goriv, je konopljino olje obnovljivo in sprošča veliko manj škodljivih plinov v okolje (kar 80% manj izpusta ogljikovega dioksida in 100% manj žveplovega dioksida).
Kozmetični izdelki iz industrijske konoplje
Konoplja v kometičnih izdelkih ponuja razne blagodejne učinke, zato po njej posega vedno več zadovoljnih uporabnikov še posebej uporabnic. So hranljivi za kožo in lase, zato ohranjajo mladosten in sijoč videz. S kombiniranjem konoplje in konopljinih izvlečkov z drugimi naravnimi sestavinami dobimo različne kakovostne kozmetične izdelke. Med njimi so najbolj priljubljena razna mazila, kreme, balzami za ustnice, čistilni geli, šamponi za lase itd.