ADDRESS


PHONE

Obrazne maske in suhe oči: kakšna je povezava?

Pandemija koronavirusne bolezni je dodobra spremenila naš vsakdan. Že skoraj dve leti nam dneve krojijo razkuževanje rok, ohranjanje telesne razdalje in skrb glede tega, ali se bomo okužili in kako bo bolezen potekala pri nas. Pomemben del boja proti covidu so tudi obrazne maske, ki ob pravilni uporabi pomagajo pri omejevanju širjenja bolezni. A kmalu po začetku epidemije se je izkazalo, da lahko obrazne maske negativno vplivajo na oči. Znatno se je povečalo število ljudi, ki tožijo zaradi suhih oči. Več raziskav je našlo povezavo. V nadaljevanju odkrijte, kako so povezane obrazne maske in suhe oči.

obrazne maske povzročajo suhe oči zaradi izdihanega zrakaKaj je bolezen suhih oči?

Suhe oči naj bi imela vsaj desetina prebivalstva in postajajo najpogostejši razlog za obisk pri oftalmologu, saj so posledica staranja prebivalstva, sodobnega načina življenja, pa tudi jemanja različnih zdravil in bolezni. Bolezen suhih oči se pojavi, ker se v očesu tvori premalo solz ali se spremeni njihova sestava, poleg tega pa se lahko zgodi tudi, da solze prehitro izhlapijo z očesne površine.

Bolezen suhih oči se kaže kot draženje oči, občutek peska v njih, pordele oči, občutek srbenja v očeh, zamegljen vid, občutljivost na naravno in umetno svetlobo, včasih pa tudi prekomerno solzenje oči.

Omenjeni znaki suhih oči so še posebej izraziti pozimi, ko se dlje časa zadržujemo v zaprtih ogrevanih prostorih, v katerih je zrak suh. Kombinacija radiatorjev ali drugih grelnih teles in premalo zračenja precej posuši zrak, kar se takoj odrazi na očeh. Neugodna za oči je tudi vožnja z avtom, kjer solze zaradi ogrevanja hitreje izhlapijo s površine očesa.

Poleti lahko podobne težave povzročata ventilacija in klimatske naprave v zaprtih prostorih. Tudi poleti je lahko vožnja z avtomobilom neprijetna za oči, saj jih lahko dražijo klimatske naprave in pihanje hladnega zraka.

Zlasti neugoden za oči je onesnažen zrak, ki prav tako lahko povzroči simptome bolezni suhih oči. K onesnaženemu zraku spada tudi cigaretni dim, zato se tudi zaradi bolezni suhih oči ni pametno zadrževati v prostorih s cigaretnim dimom.

V sodobnem času k suhim očem in vsem neprijetnim simptomom, ki jih spremljajo, veliko prispeva delo za računalnikom. Ko sedimo za zaslonom in smo osredotočeni na delo, veliko manj mežikamo. Ravno mežikanje je tisto, ki navlaži očesno površino in s tem prepreči občutke draženja. Če torej za računalnikom mežikamo manj, smo bolj dovzetni za pojav simtpomov, povezanih s suhimi očmi.

Zadrževanje v prostorih, v katerih je prisoten cigaretni dim, tudi lahko povzroča sindrom suhih oči.

Draženje roženice in očesne sluznice zaradi suhih oči lahko povzroči drobne poškodbe očesne površine, kar še poslabša občutek draženja oči. Vse to lahko vodi v začaran krog bolezni suhih oči, ko se pojavijo vnetja in je bolezen čedalje težje imeti pod kontrolo.

Zakaj se težave s suhimi očmi še izrazitejše, ko nosimo obrazne maske?

Obrazne maske so za marsikoga postale del obvezne opreme na delovnem mestu. Seveda so najbolj na udaru zdravstveni delavci, ki z maskami preživijo ure in ure. A tudi trgovci, delavci v pisarnah, delavci v šolstvu, študentje in nenazadnje po novem tudi otroci v šolah pogosto z masko na obrazu preživijo skoraj osem ur.

Izdihani zrak, ki izstopa iz maske navpično proti očesu, na oči deluje kot ventilator. Nenehno piha na površino očesa ter povzroči pospešeno izhlapevanje solznega filma. Ustvarijo se idealni pogoji za pojav simptomov suhih oči, kar se lahko na dolgi rok razvije v bolezen suhih oči in nenehen neprijeten občutek in draženje oči.

Vse več raziskav potrjuje, da so obrazne maske in suhe oči povezane. V literaturi se začenja pojavljati termin MADE – mask associated dry eye. Ena od raziskav se je osredotočila na sicer zdrave študente, ki so nosili maske dlje časa in hkrati za študij uporabljali računalnik. Rezultati so pokazali, da so nekateri udeleženci raziskave občutili poslabšanje simptomov suhega očesa, skoraj petina pa si je vsakodnevno vkapavala kapljice za oči oz. umetne solze za olajšanje.

obrazne maske na delovnem mestu povzročajo suhe oči

Kako preprečiti suhe oči ob nošenju obrazne maske?

Da bi preprečili pihanje izdihanega zraka po očeh, je ključno, da si masko pravilno namestimo na obraz. Maska se mora obrazu čim bolj prilegati.

Če je treba, lahko za ušesi prikrajšamo vrvice ali jih povlečemo nazaj in na zatilju prepletemo ter namestimo na nasprotno uho. Zelo pomembno je tudi, da zatrdimo masko na nosu in poskrbimo, da je maska čim višje na vrhu ličnic.

Zlasti neprijetno je pihanje izdihanega zraka izpod maske, kadar nosimo očala, saj se nam ta pogosto zarosijo. Zgornji ukrepi bodo gotovo pomagali tudi pri tem.

Odgovor na težave ob suhih očeh zaradi obrazne maske ima mojeoko.si

Odlična rešitev za suhe oči zaradi obrazne maske in na splošno za suhe oči, ki jih pogosto občutimo v hladnejšem vremenu, je uporaba umetnih solz oz. kapljic za oči. Umetne solze, kot že ime pove, nadomestijo pomanjkanje naravnih solz, do katerega pride zaradi pomanjkanja solz ali prekomernega izhlapevanja solznega filma z očesne površine.

Pri nakupu umetnih solz je treba biti pozoren na sestavine in učinkovine. Znanstveniki se strinjajo, da je vsebnost hialuronske kisline v kapljicah izjemnega pomena. Hialuronska kislina pomaga zadržati solzni film na očesni površini in veže vodo, zato je odlična za lubrikacijo oči.

Študije ugotavljajo tudi, da je pomembna pri vlaženju oči tudi učinkovina trehaloza. Gre za naravni disaharid, ki različnim organizmom pomaga pri preživetju v ekstremno sušnih razmerah. Deluje kot osmoprotektor in bioprotektor ter tako ščiti in celo obnavlja očesno površino.

Po naših informacijah so kapljice za oči Thealoz Duo www.mojeoko.si trenutno edine na tržišču, ki vsebujejo obe omenjeni učinkovini. Na povezavi lahko preberete, na kakšen način učinkujejo Thealoz Duo in kako obe bistveni sestavini vplivata na blaženje simptomov bolezni suhih oči.

Poleg vsega naštetega je za kapljice za oči bistveno tudi, da v njih ni konzervansov. V preteklosti so bili ti velikokrat dodani pripravkom za oči, da bi se dlje časa ohranila sterilnost. Kmalu se je izkazalo, da lahko konzervansi negativno vplivajo na oči in celo poslabšajo simptome suhih oči. Proizvajalci so se kmalu odzvali in razvili vsebnike za kapljice za oči, ki zagotavljajo sterilnost prirpavka tudi do tri mesece po odprtju. Tudi Thealoz Duo so brez konzervansov in zato varne za pogosto uporabo po potrebi.pri suhih očeh zaradi obrazne maske pomagajo kapljice za oči

Kako na težave s suhimi očmi in maskami gledajo v naši soseščini

Po pregledu spletnih objav na temo maske in suhe oči smo opazili, da se ravno na Hrvaškem trenutno veliko ljudi pritožuje nad suhimi očmi. Številni mediji objavljajo povezavo med suhimi očmi in nošenjem obrazne maske. Prvi jo je objavil spletni portal o zdravju oči Mojeoko.hr, ki v članku Suhoča očiju zimi na povezavi pojasni, kako so povezane maske in suhe oči, ter z znanstveno podprtimi dejstvi prikaže mehaniko za to težavo.

Seveda vsi mediji poudarjajo, da so maske zelo pomembne pri obvladovanju epidemije, a pri tem ne smemo pozabiti na dobrobit svojih oči. Na portalu Mojeoko.hr, specializiranim za nasvete o očeh, poudarjajo, kako pomembno je prepoznati težave s suhimi očmi, ki jih mnogi ignorirajo ali jim ne posvečajo dovolj pozornosti. Portal pravi takole: če se vam pojavijo crvene oči (hrvaško za rdeče oči – podrobnosti na povezavi) ali suzenje očiju (solzenje oči), razmislite o vzrokih in vsekakor upoštevajte, kako pogosto nosite masko – tudi ta je lahko eden od vzrokov za vaše težave.

Za konec naj povemo, da je izjemnega pomena, da se v epidemiji obnašamo odgovorno. Pazimo na svoje zdravje in zdravje vseh ter obenem privoščimo očem počitek in potrebno olajšanje v obliki kapljic za oči oz. umetnih solz.